ארכיון לקטגוריית אורטופדיה

איך ישנתם הלילה? אם התשובה שלכם היא אחרת מ"מצוין", כדאי שתחשבו שוב על המיטה והמזרון עליו אתם ישנים. שינה טובה, רציפה ומרעננת מתאפשרת בעיקר בזכות המזרון אותו בחרנו. למרות החשיבות שבבחירת מזרון טוב, רבים סבורים שהמחשבה על רכישת מזרן אורטופדי היא משהו שעדיף לדחות לגילים מאוחרים. זו טעות, משום שבבחירה של ספות נוער כדאי מאוד שלא להקל ראש.

תחשבו על הגב

אנחנו יכולים לישון על מזרון גרוע או על ספות נוער רעועות במשך רוב שנות נעורינו, מבלי שממש נישא בתוצאות. כאבי הגב על פי רוב יגיעו בשלב מאוחר יותר של החיים, כאשר כבר יהיה קושי גדול יותר לתקן. רכישת מזרן אורטופדי היא הכרח כאשר מדובר בגב של בני נוער. אם בעבר היינו נאלצים להתפשר בבחירת ספות נוער, הרי שכיום אפשר בהחלט למצוא ספות נוחות מבלי להתפשר על העיצוב.
נוחות היא בהחלט פרמטר שכדאי ורצוי להתייחס אליו כאשר רוכשים מזרן אורטופדי או ספות נוער. במידה וניסיתם מזרן בחנות והוא לא היה נוח לכם, אל תתפתו לרכוש אותו. הנוחות צריכה להיות הדבר הראשון שתחושו כאשר אתם נשכבים על המזרן.

איך לבחור נכון?

הנער או הנערה שלכם זקוקים למיטה חדשה? ספות נוער הן אופציה נהדרת גם עבור מי שכבר לא זקוקים למיטה רגילה ומצד שני גם לא למיטה זוגית. אנו רוצים לבחור עבורם מיטה נוחה, שימושית וכזו שתענה על הטעם העיצובי של בני הנוער. לא כל מיטות הנוער נראות אותו דבר ומכילות את אותם הדברים, ולכן כדאי לדעת איך לבחור את הספה המתאימה ביותר. בדומה לבחירה של מזרן אורטופדי, גם כאשר מדובר על בחירת ספות נוער, הנוחות היא הדבר הראשון שחשוב לבדוק. הכרחי שמי שעבורו מיועדת הרכישה יהיה נוכח במעמד בחירת המזרן. מבנה הגוף השונה מאחד לשני, המשקל וההעדפה האישית משחקים כאן תפקיד משמעותי ולכן הקפידו לכלול את הנער או הנערה עבורם מיועדת המיטה בבחירת המזרן.

מיטה מתאימה לחדר האורחים

כאשר אנו מדברים על ספות נוער, לא תמיד מדובר בספה אשר מיועדת לנער או נערה. פעמים רבות נרצה לרכוש ספת נוער עבור חדר נוסף בבית שבו צפויים להתארח אורחים שונים. בשונה מבחירה של מזרן אורטופדי שבו האדם אשר עתיד לישון עליו הוא האדם שצריך לבדוק את המזרן לפני הרכישה, מיטת נוער המיועדת עבור אורחים שונים דורשת מאיתנו לבדוק גם פרמטרים נוספים. ברכישה של מיטה עבור אורחים, כדאי מאוד לבדוק האם המיטה כוללת ארגז מצעים בנוסף. ארגז המצעים יאפשר את איחסון המצעים או חפצים שונים ובכך תוכלו לחסוך מקום יקר בחדר האורחים. יש מי שיעדיפו לרכוש מזרן אורטופדי עבור חדר מסוג זה, אך כדאי לקחת בחשבון שאם תדירות השימוש במיטה זו אינה גבוהה, המיטה פשוט תעמוד בחדר ללא שימוש – וחבל.

 

אנחנו לא מודעים לתפקוד של חלקים שונים בגופנו, עד שהם נפגעים וגורמים לנו לכאבים או לחוסר נוחות. לעתים ניתן לטפל בכאבים בירך או בברך באמצעים שמרניים יותר, ולעתים יש צורך בביצוע הליך של החלפת ברך או החלפת מפרק ירך. מה גורם לכאבים ולבעיות שכיחות בירך או בברך? איך ניתן (אם בכלל) למנוע בעיות אלו? ומתי יש צורך לבצע ניתוח באזור הבעייתי? קיראו כאן.

בעיות נפוצות בירכיים ובברכיים

כדי להבין מה מוביל למצב של החלפת מפרק ירך, חשוב להבין כיצד מפרק זה פועל. מפרק זה הוא מפרק כדורי, אשר מחבר את אגן הירכיים לגפיים התחתונות. מכאן ניתן להסיק כי מדובר במפרק שיש לו חשיבות ומשמעות גדולה בביצוע מגוון של פעולות יום יומיות. יחד עם הסחוס מתאפשרת תנועה של המפרק. תנועת המפרק אינה שלמה ללא השרירים שמסביב אשר תומכים בתנועה ומאפשרים את נשיאת המשקל מדי יום ביומו. שינויים אשר נגרמים בעקבות הגיל, חבלות שונות או דלקת גורמים בצורה זו או אחרת לבעיות ולכאבים.
חשוב לפנות אל רופא מומחה כאשר מתעוררים כאבים וממש לא כדאי להזניח את הטיפול. לעתים כאבים אלה יכולים לחלוף באמצעות טיפול תרופתי או פיזיותרפיה ורק כאשר אלה לא עוזרים פונים לאופציה הניתוחית של החלפת ברך או החלפת מפרק ירך.

האופציה הניתוחית

המחשבה הרווחת היא שניתוח החלפת מפרק ירך או ניתוח החלפת ברך הם ניתוחים אשר מבוצעים רק אצל אנשים מאוד מבוגרים. העובדות מצביעות על כך שהגיל הממוצע כיום לביצוע ניתוחים אלה הוא 65. הגיל הזה הולך ויורד עם השנים בשל הרצון של מטופלים רבים לשפר את איכות חייהם ולא "לסחוב" את הבעיה שנים. יחד עם זאת, החלפת ברך וגם החלפת מפרק ירך יכולות להתבצע גם בקרב צעירים בני עשרים וגם למבוגרים בני תשעים. הכל תלוי במקרה הספציפי של המטופל או המטופלת.
ניתוחים אלה נחשבים לנפוצים מאוד ברחבי העולם ומבוצעים באופן תדיר. על אף עובדה זו, מומלץ שלא למהר לבצע את הפרוצדורה הניתוחית ולקבל חוות דעת מרופא המומחה בתחום. יש יותר מסוג אחד של ניתוח לבעיות בירך או בברך ומנתח מיומן ידע להתאים עבורכם את הניתוח בהתאם למצבכם.

באיזו גישה לבחור?

ניתוח החלפת מפרק ירך יכול להתבצע בכמה גישות ניתוחיות. הוא יכול להיות מבוצע בגישה קדמית, הנחשבת לפופולארית יותר ויותר בשנים אלה, בגישה האחורית או בגישה הקדמית צידית. איך תדעו מה הגישה הניתוחית המתאימה עבורכם? בדיוק בשביל זה כדאי להתייעץ עם רופא מומחה לבעיות מפרקים. גם במידה ואתם מתלבטים האם לעבור הליך ניתוחי של החלפת ברך, כדאי להבין בדיוק באיזו גישה עומד להשתמש המנתח ומה היתרונות והחסרונות של כל שיטה ושיטה. מנתח מנוסה ידע להתאים את הגישה הניתוחית בהתאם למצבכם, גילכם וסגנון חייכם.

 

זה עלול לקרות ברגע הכי פחות מתאים, כאשר אנחנו מבצעים פעולה שגרתית ולגרום לנו לכאבים חזקים. הכתפיים שלנו סוחבות לא מעט, וזזות הרבה גם אם אנחנו לא מודעים לכך. מצב של פריקת כתף ראשונה או חוזרת או קרע בגיד הכתף יכולים לגרום לסבל רב. כדאי לדעת שכאבים הם לא גזירה משמיים ובהחלט ניתן לטפל בהם כדי להחזיר את התנועה לכתף ואת איכות החיים.

בעיות בכתפיים

כדי להבין איך ניתן לטפל במצבים של קרע בגיד הכתף או פריקת כתף, צריך להבין כיצד מפרק הכתף עובד. מפרק הכתף הוא המפרק שיש לו את חופש התנועה הגדול ביותר ממפרקי הגוף. חבלה, או תכונה של המפרק כמו גמישות יתר עלולים לגרום לחוסר יציבות של הכתף. בנוסף, תנועת הכתף מתאפשרת באמצעות מספר של גידים, אשר עלולים להיפגע בעקבות שינויי הגיל או טראומה שנגרמה לכתף. בהתייחס למצבים של פריקת כתף חוזרת, חשוב לשים לב שכאשר הפריקה מתרחשת שוב ושוב קיים חשש לנזק ברקמות. בעיות אלה לא רק מסבות כאב רב ואי נוחות, אלא גם משבשות את שגרת החיים ומנטרלות אותנו למשך ימים רבים.

אפשרויות הטיפול

כאשר אתם מאובחנים כסובלים ממצב של קרע בגיד הכתף או לחילופין פריקת כתף, יש מספר אפשרויות טיפוליות שמרניות. כלומר, טיפול שאינו כולל ניתוח. טיפולים שמרניים כוללים ביצוע פיזיותרפיה באזור הפגוע וכמו כן איזון של השרירים ורצועות הכתף באמצעות תרגול. טיפולים אלה מוצעים כאשר יש מצב בו פריקת כתף מתרחשת מספר פעמים ומוגדרת בתור פריקת כתף חוזרת.
כאשר אופצית הטיפול השמרני לא מצליחה לטפל במקרים של קרע בגיד הכתף או פריקת כתף האפשרות היא לפנות אל האופציה הניתוחית. כדאי לדעת כי הידע הקיים כיום וכמו כן המכשור והיכולות המתקדמות, הופכות את ניתוח הכתף לא לדבר של מה בכך, אך בהחלט למדויק יותר ויעיל יותר בהתמודדות עם כאבים וחבלות בכתף. במידה ואתם נתקלים בבעיות כתפיים או בכאבי כתפיים ממושכים או כאלה שחוזרים שוב ושוב, ופיזיותרפיה לא הצליחה לחולל שינוי – כדאי לבדוק האם ניתוח הוא הפיתרון המתאים עבורכם לטיפול בבעיה.

בחירה בניתוח

מטופלים רבים חוששים להגיע לניתוח בעקבות מצבים של פריקת כתף או במצב בו קיים קרע בגיד הכתף. יחד עם זאת, כאשר ההליך מבוצע על ידי מנתח מיומן ומקצועי, הוא יכול להחזיר לכם את איכות החיים. במידה ואתם מתלבטים האם מומלץ לכם לעבור ניתוח בכתף, גשו לקבל חוות דעת מקצועית של מנתח בתחום. הרופא המומחה יבדוק מה המצב הנוכחי שלכם, יסתכל על בדיקות קודמות ויתכן ואף ישלח אתכם לביצוע בדיקות נוספות כדי לקבוע האם יש צורך בניתוח. ההתייעצות עם הרופא חשובה כדי לראות ולוודא שאכן מוצו האופציות היותר שמרניות. אל תחששו לגשת ולקבל מספר חוות דעת מרופאים מומחים שונים.

 

 

זה יכול להתחיל מכאבים חדים במפרק הירך. לעתים הכאבים מגיעים וחולפים ולעתים הם פה כדי להישאר. זה יכול להיות בגלל הגיל, שינויים פיזיולוגיים ועוד שלל סיבות. פעמים רבות הכאבים אינם נפסקים ואז יש צורך בביצוע ניתוח מפרק ירך. על אף השם המעט מאיים, ולמרות שמדובר בניתוח לכל דבר, החלפת מפרק ירך נעשית כיום תוך שימוש בטכנולוגיות מתקדמות ורק כאשר אפשרויות הטיפול האחרות בכאבים לא צלחו.

 

גורמים מובילים

סיבות שונות עלולות לגרום לכך שיהיה צורך בביצוע ניתוח מפרק ירך. זו יכולה להיות דלקת מפרקים ניוונית, גורמים נוספים כמו גיל, תורשה כמו גם השמנה – מגדילים את הסיכון להזדקק לניתוח החלפת מפרק ירך בעתיד. שינויים ניווניים המתרחשים בגופנו, שתיית אלכוהול ומחלות מטבוליות נחשבים אף הם בתור גורמים אפשריים להיווצרות מצבים דלקתיים או ניווניים המצריכים את החלפת המפרק. יחד עם זאת, ועל אף כי לעתים המטופלים סובלים מכאבים עזים במפרק הירך – הפתרון המיידי אינו ניתוחי.

כיצד נדע אם כך, מה הן אפשרויות הטיפול במצבים שונים והאם קיים צורך בביצוע ניתוח במפרק הירך? התשובה היא כי פניה אל רופא מומחה בתחום יכולה לסייע רבות בהבנה של איזה סוג טיפול נדרש. לעתים שימוש באביזרים אורטופדיים שונים עשויים להקל על הכאבים ואף לפתור את הבעיה – ובמקרים מסוימים אין מנוס מהתערבות בנושא באמצעות ניתוח. חשוב לדעת כי ניתוח מפרק ירך אשר מבוצע בצורה מקצועית הוא בעל סיכויי הצלחה טובים והתוצאות עשויות להישמר לאורך שנים.

 

 

 

ביצוע הניתוח

מצבים שונים מצריכים ביצוע של החלפת מפרק ירך. הדבר נעשה על מנת לשלוט ברמת הכאב ולשפר במידה רבה את התפקוד בחיי היום יום. במידה והמטופל סובל מכאבים, ניתוח מפרק ירך לא יהיה האפשרות הראשונה.

ניתוח מפרק ירך יבוצע אצל מטופלים אשר סובלים מכאבים משמעותיים במפרק הירך. כאבים אשר מונעים מהם ביצוע של פעולות שגרתיות. כמו כן, מטופלים אשר קיימת עדות למחלת מפרק אצלם ועברו בעבר ללא הצלחה טיפול לא ניתוחי – יהיו מועמדים מתאימים לביצוע החלפת מפרק ירך.

במהלכו של ניתוח מפרק ירך, מבוצעת החלפה של פני השטח המפרקיים הסחוסיים באמצעות השתלה של חלקים מלאכותיים. מחקרים אשר בוצעו בתחום ראו שאנשים אשר עברו החלפת מפרק ירך נהנו משרידות גבוהה של המפרקים המושתלים: בין 15 ועד עשרים שנים בממוצע.

 

שיקום לאחר ניתוח

ביצוע של ניתוח מפרק ירך מחייב התנהלות נכונה גם בתקופה שלאחריו. השיקום לאחר החלפת מפרק ירך חשוב לא פחות מביצוע מדויק של הניתוח עצמו. תהליך השיקום יכלול ביצועם של תרגילי פיזיותרפיה שונים. המטרה של תרגילים אלה היא חיזוק של השרירים באגן ובירך. כמו כן, התרגילים מגדילים ומשפרים את טווח התנועה כדי שניתן יהיה לחזור לפעילות שגרתית כדוגמת הליכה, לאחר החלפת מפרק ירך.

 

 

כאבי ברכיים הנחשבים לאחת מהתלונות השכיחות ביותר בקרב נשים וגברים בכל הגילים, עלולים להתפרץ ממגוון רחב של סיבות, החל מסוגי פגיעות שונות בברכיים או שחיקת הברך, דרך מחלות כגון דלקת פרקים וזיהומים שונים ועד לכאבי ברכיים הנובעים כתוצאה ממשקל גוף עודף. ברוב המקרים, ניתן לטפל בכאבי הברכיים באמצעיים לא פולשניים דוגמת: חבישה אלסטית, טיפול תרופתי ו/או משחתי של משככי כאב, פיזיותרפיה ומנוחה. יחד עם זאת, ישנם מקרים בהם הכאב הינו כרוני ומתמשך, ובמקרים אלו נדרשת לרוב התערבות כירורגית פולשנית.

מבנה הברך

הברכיים הם למעשה האיבר המחבר בין עצם הירך לעצם השוק, ובחלקם הקדמי מצויה עצם נוספת המכונה: פיקת הברך. במבנה הברך ישנם מספר רצועות וגידים שתפקידם לייצב את רגלי הגוף ולסייע לנו בפעילותה. רצועות וגידים אלו כוללים בין היתר את הרצועות הצולבות (קדמי ואחורי), הרצועות הקולטרליות בשני צידי הברך, גיד הפטלה האחראי על קיבוע פיקת הברך וגיד הקוודריספס. באזור המחבר בין עצם השוק ועם הירך מצויים גם שני סחוסים שתפקידם לשמש כמעין "בולם זעזועים". בנוסף לכל אלו, מבנה הברכיים כולל גם שקיקי נוזל שתפקידם להקל על תנועת המרפק ולהגן על מבנה הברך. במפרק הברך עצמו מצויה מעטפת קשיחה ובתוכה נוזל. אבחון בעיות במבנה הברכיים חייב להתבצע על ידי אורטופד מומחה ברכיים, וזאת לצרכי התאמת הטיפול לבעיה ממנה אתם סובלים. אורטופד מומחה יוכל לייעץ לכם בכל הנוגע לשיטת הטיפול המותאמת ביותר בעבורכם ובמידת הצורך לתכנן ואף לבצע בגופכם את ניתוחי הברכיים.

סוגי הפציעות הנפוצות ביותר במבנה הברך העלולים להוביל לכאבי ברכיים בדרגות כאב שונות כוללים בין היתר בעיות מכניות כגון פריקת פיקת הברך ונעילה של הברך. כמו כן, ישנם מקרים בהם פגיעה ישיבה באזור הברכיים עלולה להוביל לפגיעה במבנה הברכיים, לרבות, שבירת עצם או גרימת קרע של המיניסקוס או הרצועה הצולבת. דלקות שונות עלולות אף הן להוביל לכאבי ברכיים כרונים ומתמשכים, וכפי שציינו בפתיח, גם משקל גוף עודף עלול להוביל לשחיקת הברכיים וכפועל יוצא מכך לכאבי ברכיים מתמשכים.

כאבי הברכיים עלולים להיות מלווים לעיתים בנפיחות, אודם והגבלת תנועת הברך, והם נמשכים בהתאם לסוג הפגיעה ולמידת חומרתה. בחלק מהמקרים, חבלות ופציעות בברכיים עלולים להסב לכאבים מתמשכים האורכים מספר שבועות ואף חודשים, וזאת בהתאם לקצב החלמתו של האזור הפגוע בברך. היוועצות מוקדמת עם אורטופד מומחה ברכיים, תוכל לסייע לכם להפחית את עוצמת הכאב ממנו אתם סובלים, ובמידת הצורך, אורטופד מומחה יוכל להתאים בעבורכם את שיטת הטיפול הרצויה בהתאם לסוג ואופי הבעיה ממנה אתם סובלים.

 

 

מאמרים על-פי קטגוריות


 • Uncategorized

  • מהי הזעת יתר? ומה הם הגורמים לה?
  •   הזעה היא תהליך טבעי ודרך של הגוף לקרר את עצמו, ולכן היא נדרשת במצבים שבהם הגוף מתחמם יתר על המידה, בין אם בעקבות מזג אוויר חם ולח ובין אם בעקבות פעילות מאומצת. עדיין, ישנם אנשים אשר אצלם ישנה הזעה מוגברת, שאינה קשורה לפעילות או טמפרטורה חיצונית ובמצבים אלה מומלץ לטפל וגם יש איך לעשות […]

  • ניתוח בריאטרי לחולי סכרת
  • יש קשר הדוק בין סכרת לבין השמנת יתר. למעשה, אדם שסובל מהשמנת יתר או מהשמנת יתר חמורה הינו ברמת סיכון גבוהה להתפתחותה של סוכרת סוג 2. סוכרת מסוג זה הינה הסוכרת הנפוצה ביותר. היא מופיעה בדרך כלל מגילאי הארבעים והמאפיין העיקרי שלה הוא שהגוף אינו יכול לנצל את האינסולין כראוי.   סוכרת וניתוח בריאטרי אנשים […]

  • לכל המאמרים בנושא Uncategorized
 • רפואת נשים

  • הריון בחורף
  • יש כל כך הרבה מידע חשוב על הריון, לעתים קל להתבלבל בין מגוון התוספים, הטיפים ויתר הדברים שעוזרים בדרך. איך נדע מה כדאי לקחת? מה חשוב והכרחי ליטול? ועל מה כדאי פשוט לוותר? לא תמיד התשובה ברורה.  הריון בתקופת החורף אינו שונה מהריון בכל עונה, אך יש מספר דברים שיסייעו לך לעבור אותו בקלות בתקופה […]

  • פונדקאות מלאה
  • הפונדקאות מלאה הידועה גם בשם "פונדקאות הריונית", הינו תהליך במסגרתו נשיאת העובר מתבצעת על ידי האם הפונדקאית, כאשר הביצית אשר הובילה להפריית העובר שייכת לאם המיועדת ו/או לתורמת אלמונית. הפונדקאות המלאה מעוגנת בחוק הישראלי באמצעות חוק הסכמים לנשיאת עוברים אשר נחקק בשנת 1996. עיקרי החוק עוסקים בכל ההיבטים הקשורים להסכם פונדקאות הנערך בין ההורים המיועדים […]

  • הידבקויות ברחם – תסמונת אשרמן
  • הידבקות תוך רחמית מכונה 'תסמונת אשרמן'. כאן הכוונה היא אל היווצרות של צלקות בחלל הרחם שיכולות במקרים קיצוניים לגרום להרס מלא או חלקי של חלקו הפנימי של הרחם. ישנם גורמים רבים שיכולים להוביל למצב של תסמונת אשרמן, ביניהם פגיעה ברירית הרחם בעקבות הפלה שמחייבת פעולות של הרחבה וגרידה. פעולות אלו יכולות לגרום להדבקה ברחם וההדבקה […]

  • גוש בשד – מה זה אומר?
  • סרטן השד מהווה את אחת המחלות הנפוצות ביותר בישראל. אך בניגוד למה שרוב הנשים חושבות, לא כל גוש המופיע בשד הוא גוש סרטני, פעמים רבות גוש בשד יכול להיות גם שפיר, כלומר גידול שאינו סרטני. הנפוצים מתוך הגידולים שאינם סרטניים הם הפיברואדנומה וציסטות. בכדי לדעת האם מדובר על גוש שפיר בשד או גוש ממאיר, חשוב […]

  • מהי ציסטה בשחלה וכיצד מטפלים בה – חשוב וכדאי לדעת
  • היא יכולה להופיע בכל גיל והיא נחשבת לתופעה שכיחה, יחסית. ציסטה בשחלה היא, למעשה, כמעין חלל המתמלא בנוזל ונותר בשחלה. פעמים רבות הסיבה לכך נעוצה בשל שינויים הורמונליים ופעילות הורמונלית בשחלה עצמה ולפעמים הסיבה לכך איננה ידועה. למרות שמדובר בתופעה שאיננה מסוכנת, חשוב לטפל בה בהקדם כדי למנוע סיבוכים ותופעות לוואי אחרות.  

  • לכל המאמרים בנושא רפואת נשים
 • רפואה משלימה

  • שירותי רפואה בעת טיול בחו"ל
  • טיול לחו"ל הוא הבחירה המועדפת על רוב הישראלים במן החופשה שלהם, והדעה נחלקת בין אלו המצדדים בחופשות בישראל, לים המלח, לאילת או לצימר בצפון, לבין אלו המרחיקים לאירופה, ואפילו לארה"ב, בכדי לבלות את זמנם מחוץ לקלחת הגועשת של ישראל.

  • תלונות אופייניות למחלת הפיברומיאלגיה
  • פיברומיאלגיה היא תסמונת המאופיינת במצב שכיח של כאבי שרירים מפושטים ותשישות רבה שמופיעה בקרב 2% מהאוכלוסיה. משמעות השם היא כאב בשרירים ובסיבי הגידים. מצב זה מוכר כתסמונת מכיוון שהוא אוסף של תסמינים המתרחשים יחד וסימנים שמגלה הרופא. תסמונת פיברומיאלגיה יכולה מאד לבלבל ולעיתים קשה לאבחן אותה בגלל שתסמיניה יכולים להופיע גם במצבים רפואיים נוספים.

  • מזגן או מאוורר ? מידע על שפעת מזגנים
  •  בחודשי הקיץ החמים עשויות הטמפרטורות בישראל להגיע לרמה בלתי נסבלת, ונראה שאין פתרון אחר מלבד לרבוץ מול המזגן. אכן, קשה לדמיין כיצד הסתדרו עד כה האנשים ללא המכשיר המצנן, וכיום פועל המזגן בבתים ובמשרדים שעות נוספות. יחד עם זאת, המזגן גובה מחיר יקר, לא רק בהוצאות החשמל אלא גם מבחינה רפואית, ורבים הם הסובלים במהלך […]

  • דברים שחשוב לדעת על טיפול סיעודי בשביל הוריכם
  • ההורים שלכם הולכים ומזדקנים, וכבר מגיעים לגיל גבורות. אין ספק שהעלייה בתוחלת החיים מביאה איתה לא מעט ברכה – היכולת לחיות זמן רב יותר, וליהנות מכל מה שיש לעולם להציע. מהצד השני, ההורים המבוגרים שלכם כבר מתקשים בפעולות שפעם היו פשוטות במיוחד. אפשר שהם זקוקים למה שנקרא כיום סיוע סיעודי – הם זקוקים לסיוע בהכנת […]

  • כאבי גב- הסיבות הפחות נפוצות
  • כאבי גב תחתון הם כאבים נפוצים בקרב האוכלוסייה. שמונה מתוך עשרה יסבול מכאבי גב במהלך חייו וכמחצית מהם יחוו כאבי גב חוזרים. כיום רוב המחקרים מצביעים על כך שאין לנוח בעת ההתקף של כאבי הגב אלא יש לנוע ולנסות יחד עם הכאב להתמודד בחיי היום יום. כאבי הגב אמורים לחלוף בתוך כשישה שבועות ולכן יש חשיבות רבה לדעת מתי חייבים לבחון את כאבי הגב יותר לעומק ומתי אין צורך "לרוץ" לרופא המטפל. ברמת העיקרון חשוב בכל מקרה להיבדק אצל רופא אבל גם תמיד טוב לדעת מה הן הסיבות הפחות שכיחות שיכולות לגרום לכאבי גב. אז מהם כאבי הגב או מה הן הסיבות הפחות נפוצות לכאבי גב?

  • לכל המאמרים בנושא רפואה משלימה
 • רפואה- ההיבט המשפטי

  • כיסוי ביטוח לאומי תאונות עבודה
  • מדי חודש מופרשים ממשכורתנו כספים רבים לטובת המוסד לביטוח לאומי. חוק ביטוח לאומי תאונות עבודה נועד בכדי להגן על האזרחים במקרים בהם נפגעי עבודה אשר ניזוקו בגופם במהלך עבודתם, בין אם במהלך תאונת דרכים בדרך לעבודה או ממנה, ובין אם נפגעו במהלך עבודתם. אם כן, כיצד מוגדרות בחוק ביטוח לאומי תאונות עבודה וכיצד נפוצה בגינן? כמו כן, האם במקרים בהם אין בידינו את הממצאים הרפואיים המתאימים בכדי לפנות לביטוח הלאומי, ניתן יהיה להגיש תביעות רשלנות רפואית כנגד המוסד המטפל אשר אליו פנינו לאחר התאונה?

  • לכל המאמרים בנושא רפואה- ההיבט המשפטי
 • אורולוגיה

  • דליפת שתן: אתם לא לבד!
  •     זה יכול לתפוס אתכם בכל מקום ובכל זמן: אתם משתעלים, מתעטשים או סתם רוכנים להרים משהו ופתאום – אופס. משהו דולף שם למטה. כמה לא נעים. המבוכה וחוסר הנוחות במקרים כאלה יכולים להיות גדולים, אך תשמחו לדעת שאתם ממש לא לבד. למה זה קורה? ואיך אפשר לטפל בזה?   מהי דליפת שתן? התופעה […]

  • בריחת שתן: אין מה להתבייש
  • אחת התופעות הנפוצות שמטופלים רבים חוששים לדבר עליהן היא דליפה של שתן. תופעה זו יכולה להתרחש כתוצאה מלחץ על בלוטת השתן, כתוצאה ממחלות שונות, מהיריון או כתופעת לוואי של הגיל. איזו אוכלוסייה סובלת בדרך כלל מבריחת שתן? התופעה של בריחת שתן היא נפוצה מאד בקרב נשים מגיל ארבעים, ונכון להיום הסטטיסטיקה מציגה כי אחת משלוש […]

  • חשיבות האיבחון והטיפול באין אונות
  • גברים רבים עלולים לסבול מהתופעה, אך מעטים יפנו אל רופא מומחה על מנת לטפל בבעיה. אימפוטנציה היא מונח המתאר הפרעה בזקפה, ונקרא גם אין אונות. זו רק אחת מבעיות שונות הפוגעות בפוריות בקרב גברים. מה ההשלכות שלהן על הדימוי העצמי ועל הקשר הזוגי? האם קיים טיפול לבעיות שונות כמו וריקוצלה או אין אונות? ומה האפשרויות […]

  • הקונדומים – אמצעי המניעה הפופולארי ביותר
  • קונדום הוא אמצעי המניעה היעיל והמוכר ביותר זה שנים. מדי שנה אנשים רבים קונים אמצעי מניעה זה על מנת להגן על עצמם ממחלות מין, מחלות עור נקודתיות ומהכנסת הפרטנרית שלהם להיריון. אם בעבר רוב האנשים ראו בקונדום אמצעי הגנה יעיל אך כזה שגורע מההנאה המינית שלהם בעת קיום יחסי המין, כיום מדובר על עולם אחר […]

  • דורקס אקסטרא סייף – לביטחון מלא
  • קונדום מהווה את אחד מאמצעי המניעה היעילים ביותר זה שנים. הקונדום החל את דרכו עוד בשנת 1564 ונכון להיום רוב האנשים משתמשים באמצעי מניעה זה למטרת מניעת כניסה להיריון ומניעת מצבים לא נעימים של הדבקה במחלות מין ומחלות נוספות המועברות באמצעות מגע מיני. למעשה, אמצעי ההגנה המוכר והוותיק ביותר הוא הקונדום.   היתרונות והחסרונות של […]

  • לכל המאמרים בנושא אורולוגיה
 • אורטופדיה

  • לאורחים ולכם – בחירת מיטה מתאימה
  • איך ישנתם הלילה? אם התשובה שלכם היא אחרת מ"מצוין", כדאי שתחשבו שוב על המיטה והמזרון עליו אתם ישנים. שינה טובה, רציפה ומרעננת מתאפשרת בעיקר בזכות המזרון אותו בחרנו. למרות החשיבות שבבחירת מזרון טוב, רבים סבורים שהמחשבה על רכישת מזרן אורטופדי היא משהו שעדיף לדחות לגילים מאוחרים. זו טעות, משום שבבחירה של ספות נוער כדאי מאוד […]

  • תנועה חלקה עם מפרקים בריאים
  • אנחנו לא מודעים לתפקוד של חלקים שונים בגופנו, עד שהם נפגעים וגורמים לנו לכאבים או לחוסר נוחות. לעתים ניתן לטפל בכאבים בירך או בברך באמצעים שמרניים יותר, ולעתים יש צורך בביצוע הליך של החלפת ברך או החלפת מפרק ירך. מה גורם לכאבים ולבעיות שכיחות בירך או בברך? איך ניתן (אם בכלל) למנוע בעיות אלו? ומתי […]

  • הכל על הכתפיים שלנו
  • זה עלול לקרות ברגע הכי פחות מתאים, כאשר אנחנו מבצעים פעולה שגרתית ולגרום לנו לכאבים חזקים. הכתפיים שלנו סוחבות לא מעט, וזזות הרבה גם אם אנחנו לא מודעים לכך. מצב של פריקת כתף ראשונה או חוזרת או קרע בגיד הכתף יכולים לגרום לסבל רב. כדאי לדעת שכאבים הם לא גזירה משמיים ובהחלט ניתן לטפל בהם […]

  • טיפול בכאבים בירך
  • זה יכול להתחיל מכאבים חדים במפרק הירך. לעתים הכאבים מגיעים וחולפים ולעתים הם פה כדי להישאר. זה יכול להיות בגלל הגיל, שינויים פיזיולוגיים ועוד שלל סיבות. פעמים רבות הכאבים אינם נפסקים ואז יש צורך בביצוע ניתוח מפרק ירך. על אף השם המעט מאיים, ולמרות שמדובר בניתוח לכל דבר, החלפת מפרק ירך נעשית כיום תוך שימוש […]

  • כל מה שצריך לדעת על כאבי ברכיים
  • כאבי ברכיים הנחשבים לאחת מהתלונות השכיחות ביותר בקרב נשים וגברים בכל הגילים, עלולים להתפרץ ממגוון רחב של סיבות, החל מסוגי פגיעות שונות בברכיים או שחיקת הברך, דרך מחלות כגון דלקת פרקים וזיהומים שונים ועד לכאבי ברכיים הנובעים כתוצאה ממשקל גוף עודף. ברוב המקרים, ניתן לטפל בכאבי הברכיים באמצעיים לא פולשניים דוגמת: חבישה אלסטית, טיפול תרופתי […]

  • לכל המאמרים בנושא אורטופדיה
 • רפואת עור

  • טיפול ערפד- זה לא מפחיד כמו שזה נשמע
  • ככל שאנו מתבגרים כך גם עור הפנים מתבגר ואיתו מופיעים קמטוטים, צלקות אקנה ופיגמנטציה לצד תופעות נוספות. על אף שרובנו מוכנים להשקיע משאבים בשמירה על עור פנים שיראה קורן וצעיר, לא כולם מעוניינים לעבור תחת סכין המנתחים. למרבה המזל ישנו טיפול מדהים עם שם מפתיע שמחדש את עור הפנים ומחזיר את המראה הרענן והמואר שאנו […]

  • מלנומה גרורתית – על מה מדובר?
  • מלנומה גרורתית היא השלב הרביעי והחמור ביותר של סרטן העור מסוג מלנומה. כאן מדובר על אותו השלב בו הגרורות הסרטניות התפשטו לאיברים נוספים בגוף, כמו למשל הכבד, הריאות, המוח והעצמות. במאמר זה נסביר מהם השלבים של המלנומה, כיצד ניתן לגלות את הסרטן בשלב מוקדם ומה סוגי הטיפול האפשריים במקרה של סרטן העור.

  • קצת על מלנומה
  • מה חשוב לדעת על מלנומה? מלנומה מהווה כסוג החמור והמסוכן ביותר של סרטן העור. המלנומה נוטה להתפתח בעיקר באזורים בגוף אשר חשופים לשמש כגון – הפנים, הזרועות והרגליים – אך לעיתים היא מתפתחת גם באזורים אחרים. לצערנו, אף אחד אינו חסין  באופן מוחלט מפני המלנומה, אך ישנם אנשים אשר נמצאים בסיכון גבוה יותר לחלות במחלה […]

  • קמט פה וקמט שם…
  • קמט פה וקמט שם – ככה זה מתחיל ואי-אפשר לעצור את התהליך. כן, אותם קפלים, תלמים מעידים שהעור מאבד את גמישותו ושאנחנו כבר לא צעירים כמו שהיינו. הקמטים נוצרים כתוצאה מהידלדלות טבעית של תאי האלסטין, השומן והקולגן המשמשים כתמיכה לתאי העור ומביאים לגמישות העור. גורמים רבים משפיעים על הווצרות הקמטים: חשיפה לזיהום, יובש, אויר לא […]

  • האפשרויות המובילות היום של טיפול בקמטים
  • קמטים הם סימן להזדקנות ולשינויים במראה, תחושת ובריאות העור, כאשר בעוד שישנן תרבויות שבהן הקמטים מהווים סימן לחכמה וכבוד, בעולמנו היום הם סממן אסתטי שרבים היו מעדיפים להעלים, לשמור על עור חלק, מתוח ובעל מראה צעיר ורענן. אם בעבר העלמת קמטים נתפשה כקונספט מעולם המדע הבדיוני, כיום ישנם למעשה מגוון רחב של טיפולים ייעודיים בדיוק […]

  • לכל המאמרים בנושא רפואת עור
 • רפואת שיניים

  • לדעת לבחור רופא שיניים
  • מעבר דירה או צורך בריאותי אחר, יכולים להוביל לכך שתצטרכו למצוא מרפאת שיניים חדשה. בין אם הלכתם שנים למרפאה מסוימת ועכשיו תצטרכו להחליף או שפשוט החלטתם שאתם רוצים להתחיל לטפל בשיניים שלכם כמו שצריך – הגיע הרגע למצוא מרפאה. יותר ממרפאה, רופא השיניים הוא איש המקצוע שחשוב לבחור בתבונה. אם נניח עברתם לאזור השרון או […]

  • הבחירה הנכונה של רופא שיניים
  • נכון להיום יש בישראל רופאי שיניים רבים. חלק מהם מציעים את שירותיהם באמצעות קופות החולים ואילו אחרים מציעים את שירותיהם במסגרות פרטיות, כמו למשל בקליניקות פרטיות או במרכזי רפואת שיניים. ההיצע הגדול והאפשרות לבחור ברופא מטעם הקופה או רופא פרטי הופכים את תהליך בחירת רופא השיניים למורכב וכיוון שהנטייה של אנשים רבים היא להגיע לרופא […]

  • כתרי זירקוניה משווים לשן מראה טבעי – אך לא רק!
  •   כתר לשן הוא אותו מבנה מלאכותי המותקן במקום הכתר הטבעי של השן שנהרס. יש מקרים רבים בהם נגרם נזק חמור לשן ולכן המטופל זקוק לכיסוי מלאכותי שעוטף את השן מכל הצדדים שלה. המטרה העיקרית של הלבשת כתרים על השיניים היא מניעת הריסה מוחלטת של השן על ידי שבירתה או התפוררותה. אם בעבר הכתרים היו […]

  • הלבנת שיניים – על השיטות השונות המוצעות כיום
  • הפיתוחים האחרונים בתחום רפואת השיניים עוזרים לנו לשמור על שיניים צחורות ויפות, גם אם אין לנו כאלו באופן טבעי. טיפולי הלבנת שיניים מוצעים כיום על ידי רופאי שיניים והם מספקים מענה לקהל רחב מאד וגילאים שונים. מעוניינים ליהנות משיניים לבנות ויפות יותר? אם כן, הנה לפניכם כמה מהשיטות הלבנת השיניים הפופולאריות ביותר כיום:     […]

  • כיצד לבחור רופא שיניים מתאים
  • רפואת השיניים מציעה לנו כיום מגוון רחב של פיתוחים טכנולוגיים וטיפולים שונים, העוזרים להתגבר על בעיות שיניים רבות ומבטיחים מענה נקודתי מוצלח במיוחד. כדי ליהנות מכל זה חשוב לפנות אל רופא שיניים מתאים ובעיקר מקצועי. בין אם אלו השתלות שיניים ואפילו השתלות שיניים ביום אחד, טיפול חדשני ומיוחד מאד, או טיפולים פשוטים יותר, ישנם כמה […]

  • לכל המאמרים בנושא רפואת שיניים
 • שיווק

  • אפשרויות הפרסום לרופאים
  • העולם משתנה כל העת, ועדיין חלק בלתי נפרד מעבודתם של הרופאים כמו גם בעלי מקצוע אחרים בעולם הרפואה הוא השיווק. ולא רק שיווק בפני עצמו, אלא שיווק דיגיטלי חכם. כדי להגיע לעוד ועוד לקוחות פוטנציאלים חשוב לא רק לפרסם, אלא לעשות את זה נכון. פרסום בלינקדאין היא אחת הדרכים הנפוצות בהם משתמשים רופאים כמו גם […]

  • איך לפרסם נכון בתחום הרפואה?
  • מקצוע הרפואה הוא מקצוע מאתגר כשלעצמו. וכשמדובר על הצורך לשווק את השירותים שאותם רופאים מציעים, הקושי מתעצם. הדבר נכון גם לכלל מי שעוסק בשיווק מוצרים בעולם הרפואה והבריאות. התחרות היא רבה, ורופאים מקצועיים ומנוסים ככל שיהיו בתחומם, נדרשים כיום גם לקדם את עצמם ברשתות חברתיות ואף לתחזק אתר אינטרנט.  זה לכל הפחות מה שנדרש כדי […]

  • על תפקידו של מיתוג בחיי המוצר או העסק
  • הקמת עסק אינה פעולה פשוטה. הקמת עסק או לחילופין פיתוח מוצר דורשים הכנה רבה מראש. אם זהו עסק יש צורך בהכנת תכנית עסקית המבוססת על מטרות ויעדים מוגדרים ואם זהו מוצר המעוניינים לפתח יש צורך בחזון כלשהו וגם ידע רב בתחום על מנת להוציא את העניין מן הכוח אל הפועל. גם לאחר שהעסק כבר הוקם […]

  • לכל המאמרים בנושא שיווק
 • בית וצרכנות

  • עיצוב חדרי תינוקות – מה שאתם באמת צריכים
  • הורים רבים מקדישים זמן רב לעיצוב החדר לקראת תינוק חדש או בכלל בעיצוב חדרי הילדים לקראת מעבר לדירה חדשה למשל. העיצוב של חדרי תינוקות וילדים והמרכיבים בחדר בהחלט משפיעים על האווירה הכללית, על השימושיות ועל מאפיינים רבים נוספים, כך זהו נושא חשוב. אך מעבר לצבע הקירות, קישוטים וכיוצא באלו, ישנם פריטים שאתם פשוט חייבים בחדר […]

  • לכל המאמרים בנושא בית וצרכנות
 • יופי וטיפוח

  • כל האמת על חומצה היאלורונית
  •   אחד הטרנדים החמים בתחום טיפולי הקוסמטיקה והאסתטיקה הוא השימוש בחומצה היאלורונית. זהו אחד החומרים הטבעיים יותר והבטוחים יותר לשימוש, ויש לו מגוון שימושים נרחב, החל ממילוי קמטים והצערת העור ועד לטיפול בשחיקת סחוסים ודלקת מפרקים. החומצה ניתנת לשימוש במריחה או בהזרקה בהתאם לצורך. אז מהו חומר הקסם הקרוי חומצה היאלורונית? חומצה היאלורונית מיוצרת בגופנו […]

  • לעצב, לפסל ולחטב באמצעות טיפולים אסתטיים
  • הרשתות החברתיות, העובדה שאנחנו מצלמים ומצטלמים ללא הפסקה או אולי המודעות ההולכת וגוברת לאסתטיקה של הגוף – לא משנה מה תהייה הסיבה. העובדה היא שיותר ויותר אנשים פונים לקבלת טיפולים אסתטיים שונים כמו חיטוב ישבן וחיטוב הבטן, הזרקה של חומצה היאלרונית ועוד ועוד. זו כבר לא נחלתם של אנשים מעטים אלא משהו שמאוד נפוץ בין […]

  • המלכה של עולם הטיפוח
  •   בשנים האחרונות יש עיסוק רב בנושא אנטי אייג'ינג, טיפולים, הזרקות, תכשירים ומכשור חדשני המיועדים לשפר את מראה הפנים, לתקן ליקויים, לטפל בתופעות הזדקנות העור ולרענן את העור. כולנו היינו רוצים לעצור את הזמן ולשמר את העור הצעיר ואת המראה המלא ברק ונפח, אך לטבע התנהלות משלו. יש הרבה מאוד מידע ואפשרויות לטיפול במטרה להחזיר […]

  • זרעי קיץ
  •   עונת הקיץ מתקרבת בצעדים גדולים, וריח הים, השמש והאבטיח כבר עומד באפנו. אנו יודעים שבארץ חמה כמו שלנו, השמש ניצבת מעלינו בחומה לא רק בקיץ, וחשוב שנדע לצד ההנאה ממנה, איך להימנע מהסכנות העלולות להיווצר לעור גופנו. קרם הגנה יכול להיות אחד הפתרונות, אך נזקים שנעשו שנים רבות לאחור בחשיפה לשמש עלולים להופיע בגיל […]

  • ניתוח בריאטרי לחולי סכרת
  • יש קשר הדוק בין סכרת לבין השמנת יתר. למעשה, אדם שסובל מהשמנת יתר או מהשמנת יתר חמורה הינו ברמת סיכון גבוהה להתפתחותה של סוכרת סוג 2. סוכרת מסוג זה הינה הסוכרת הנפוצה ביותר. היא מופיעה בדרך כלל מגילאי הארבעים והמאפיין העיקרי שלה הוא שהגוף אינו יכול לנצל את האינסולין כראוי. סוכרת וניתוח בריאטרי אנשים שה-BMI […]

  • לכל המאמרים בנושא יופי וטיפוח
 • זכויות רפואיות

  • אבחון מוקדם וטיפול בסרטן העור
  •   זוהי אמת ידועה: במחלת הסרטן, אבחון מוקדם עשוי להציל חיים. זוהי הסיבה לכך שכדאי לעשות שימוש במכשור המתקדם ביותר ולנסות להגיע לאבחון בשלבים מוקדמים ככל האפשר. העובדה הזו נכונה במיוחד כאשר אנו עוסקים במחלת המלנומה – מחלה שהיא שכיחה יחסית בישראל, ארץ שטופת שמש שיש בה אנשים רבים בעלי עור בהיר. באמצעים מתקדמים ניתן […]

  • חוקי הזכאות בקרב חולי סרטן וחולי סוכרת
  • על פי הסטטיסטיקה בארץ, שיעור חולי הסרטן עלה בשנים האחרונות, אך הטכנולוגיה הרפואית השתכללה וניתן לומר כי יש מענה הולם מאשר בעבר לחולי הסרטן. בגלל הטיפולים הקשים ומצבם הרפואי, חולי הסרטן, מתקשים לעבוד ולכן, כושר העבודה שלהם מפגע עקב המחלה והטיפולים. בהרבה מקרים, חולי הסרטן מתקשים לתפקד בחיי היום יום. כאשר חולי הסרטן מתמקדים בטיפולים […]

  • לכל המאמרים בנושא זכויות רפואיות
 • מזון ושתייה

  • מה אוכלים הערב?
  • יש שיגידו שאין דבר כזה אוכל טעים שמוכן על פי מתכונים בריאים. אצל אנשים רבים החיבור בין בריאות לאוכל עשיר ומלא טעם הוא לא טבעי. לכן, כאשר אנחנו מחפשים רעיונות לארוחת ערב אנחנו מוצאים את עצמנו חסרי אונים ולא יודעים מה להכין. משם, הדרך לאכול משהו "על הדרך" היא קצרה ביותר. אז מה עושים אם […]

  • הרעיונות שיגוונו לכם את הפסטה
  • זה ממש לא סוד שילדים אוהבים פסטה, והחזרה ללימודים היא רק תירוץ לגוון ולהתרענן עם מתכונים חדשים וקלילים לפסטה. ההכנה יכולה להיות מהירה מאוד, אבל הכיף האמיתי מתחיל כשכולם יושבים מסביב לשולחן, נהנים מהטעמים אבל גם משתפים באיך עבר עליהם היום. לא תמיד יש זמן לכך, ואולי לא בכל פעם לכולם יתחשק לשבת סביב השולחן […]

  • "על הדרך"- 3 רעיונות להתחיל את היום בטעם
  • הארוחה החשובה ביום היא אולי ארוחת הבוקר, אך לעתים היא הארוחה הקצרה ביותר ביום. בסדר היום העמוס שלנו לא תמיד אנחנו מקדישים מספיק זמן עבורה – וחבל. אנו ממהרים לאוטובוס, מתעוררים (שוב) באיחור או פשוט מג'נגלים בין כמה משימות ושוכחים לאכול. אכילה בבוקר, גם של משהו קטן ומזין, יכולה לתרום לשמירה על משקל ועל מצב […]

  • ארוחה בריאה לכל מצב
  • מכירים את הפעמים הללו שמתחשק לכם לאכול עוגייה שהיא גם טעימה וגם בריאה? נשמע לכם קצת מוזר ולא הגיוני? עוגיות גרנולה הפכו עם השנים לטרנד חזק בעולם הבריאות. הרבה אנשים צורכים את העוגייה הזו מהרבה סיבות אך המרכזית מבין כולן, היא לפני ואחרי פעילות ספורטיבית. אם אתם מסוג האנשים שמבלים חצי מהזמן שלהם בחדר כושר, […]

  • הוויטמין הבריא בעולם- ויטמין D
  • הוא התגלה ב1922, במחקר, שנעשה על מחלת הרככת, הגוף מייצר אותו בזכות החשיפה לשמש (בשעות בטוחות), הוא נוגד דיכאון ותורם לחוזקה של המערכת החיסונית, על סגולותיו הרבות של ויטמין D ומה הופך אותו להיות הוויטמין הבריא בעולם? ויטמין די כמחזק את העצמות ומפחית שברים את ויטמין D פוגש הגוף לראשונה ממש בגיל לידה, בתוצרתו הסינתטית, […]

  • לכל המאמרים בנושא מזון ושתייה
 • רפואה סינית

  • רפואה סינית כטיפול בלדלקות אוזניים בילדים
  • ניתן לטפל בדלקות אוזניים על ידי כלים של רפואה סינית כגון דיקור סיני וצמחי מרפא סיניים בהצלחה שאינה יורדת מטיפול באנטיביוטיקה! דלקת אוזניים היא אחת ממחלות הילדות הנפוצות ביותר. דלקות אוזניים עשויות להופיע בפעוטות רכים בני מספר חודשים, ולחזור אחת לשבוע או לחודש עד להיותם בוגרים יותר. הדלקת באה לידי ביטוי כזיהום באוזן התיכונה או […]

  • לכל המאמרים בנושא רפואה סינית